referate shqip

Postuar: Prill 6, 2010 te Uncategorized

 

Kenget e Sibilave – Pjeter Bogdani

Jeta e dhjete e sibilave dhe kenget e tyre
Sibilat jane vasheza te ndryshme e fort
te mira ato nuk ishin te njejtit vend as te se njejtes kohe ato jetuan sipas ligjeve te natyres.Prijne kryetaret e bashkuar me kengetar ne mjedis te vashezave valltare.
dijetaret than se keto ishin te shenjta dhe sheruese duke qen plot me shpirtin e tin zot
dhe se mohuan idhujt e popullit.

Jeta dhe profetesit e Sibiles Kumea

Sibila Kume vinte nga Qimeri katund ne Itali .
per Kumean fliste Shen Justine ne kete menyre:thone se erdhi prej bagdadit ne itali: jetonte ne nje shpelle,ne ate shpelle kishte nje kish te mashe ,sibila rrinte ne nje vend te lart te asaj kishe duke i predikuar popullit i cile bersonte ne dijen e kesaj sibile.

Sibila Libika

Sibila Libika shkruan mrekullit e krishtit:
Si krishti iu dha te pamurit te verberve,te degjuarit te shurdherve.te folurit memeceve dehe te ecurit qaluesve.

Sibila Deltika
Kjo sibil pati kete emer spese leu ne delt thaq se do te lindte nje profet nga nje e vajze pa burr kjo qysh ne vitin 1225 para eres sone

Sibila Persika

Sibila Persika vinte nga persia nmri i saj i vertet ishte sambeta.leu afer detit te kuq kurse i ati i saj quhej Beresto e nena eriman.
kjo sibil parashikoj per profetin.

Sibila Eritrea

Sibila e Eritrese vinte nga qyteti i Janines
e quanin turti9le.kjo shkroi vjersha greqisht.

Sibila Sammia

Sibila Samia leu ne detin egje afer Tharkise jetoj rreth vitit 3211para eres se re.
Si jon thojne se pashtriku mal nne prizerend ma i nalti falem se ne teje ligja ka me dal.

Sibila Kumana

Sibila Kumana qe prej qytetit Kum se Azis se vogel ku leu,shkroi libra te ndryshem perej te cilve nente ja solli tarkunit mbret i romes.

Sibila Elesponita

Sibila Elesponita leu ne fushat e trojes,
nje vend qe i thonmodrimos.
Mbe gates se vet per mend ,ati lene.
Te dy te dashuruar shpirtin e fryejn kjo gozhduem,lodhun mbi nkete jet.

Iliada – Homeri


Iliada

Iliada qe eshte nje nder veprat me te njohura Homerike ngerthen ne vete kenget.
mbi luften legjendare te Trojes. Sipas Legjendes shkaktar kryesor i kesaj lufte
ishte nje gosti perendish ku nuk ftohet perendesha e grindjes, nga zemerimi ajo
mer nje moll gdhend mbi te fjalet “ Me Te Bukures “ dhe e hedh ate ne mesin
e perendeshave tjera ,Aferdites, Heres , Athenes te paafta per ta zgjidhur kete
mosmarveshje ato i drejtohen princit te Trojes ,Paridit . Ai i magjepsur nga
premtimi i Aferdites per ti dhene atij gruan me te bukur mbi Toke , Helenen.
i jep dhe shpall Aferditen Perendeshen me te bukur .
Mu pas kesaj Paridi rremben Helenen , dhe shenon fillimin e Luftes me
gjakatare te Antikes , qe fillon me rrethimin e Trojes nga greket . Te Udhehequr
nga Agamenoni Mbreti i Mikenes dhe vella i Menelaut ( burrit te Helenes) mbret
i spartes e me prezencen e komandanteve me te shquar grek Akilit , Odiseut ,
Diomedi , Ajaks Telamoni bejne perpjekje te vazhdeshme te rrezuar Trojen ,
Mirepo te gjitha sulmet sprapsen nga Hektori , priresi i Trojaneve . Ndonese
Kjo veper pershkruan vetem 51 ditet e fundit shihet qarte dhe shume leht mund
te paramendohen viktimat e shumta te kesaj lufte .Keto 51 Dite shenojne fundin
e pergjakshem te tre Heronjve te kesaj vepre. I lodhur nga bejat e shumta ,humbjet
e medha e me Akilin qe tashme ishte terhequr ne shenje proteste per marrjen e
skllaves Brisedë nga Agamenoni , Menelau i ofron nje pakt dyluftimi Paridit
sipas te cilit pakt nese Menelau mposhtej ( vritej ) Paridi do mbante Helenen dhe
Greket do terhiqeshin nga Troja , Nese Paridi mposhtej Menelau do merrte Helenen
dhe Flota greke do leshonte Trojen duke i dhene fund kesaj Lufte qe padyshim kishte
rraskapitur te gjithe luftetaret e tashme edhe perendite e Olimpit ishin ne Lufte me
njeri tjetrin me veten Zeusin qe i ndalte .Fillimisht Paridi pranoi dhe sipas legjendes
po to mos ishte aq frikacak do kishte mposhtur Menelaur e terbuar te plakur e te
rraskapitur nga kjo lufte 10 vjeqare , dueli perfundon me Paridin te Kembet e
te vellait Hektorit te cilit nuk i beri zemra ta linte te vellane te vdiste dhe vrau
Menelaun me nje Goditje te vetme qe dritheroi Greket te cilet ja mbathen me vrap
nga fusha e betejes .Hektori ndiente se luftes i kishte ardhur fundi , ata dogjen anijet
greke dhe ishin gati qe ti hidhnin greket ne det .I shqetesuar nga kjo qe po ndodhte
Akili Lejon Partoklin kusheririn e tij qe te vesh armaturen e tij e te dal ne lufte ndaj
Trojaneve qe tju pres hovin . Partokli del ne fushbetej i armatosur me armaturen e
Akilit dhe shkakton panik ne Anen e Trojaneve , dhe gjendet ball per ball me Hektorin
nga i cili gjen vdekjen . Gjat dyluftimit Hektori kishte dyshuar se nuk po luftonte me
Akilin dhe pasi e lendi rend ne fyt Partoklin qe renkonte per vdekje tashme i heq atij
helmeten dhe ve re se nuk ishte Akili. I pikelluar nga ky fakt dhe duke ndjere keqardhje.
Hektori urdheron terheqjen . Pas ceremonise tradicionale per djegien e kufomave
Akili i zemeruar ne bejen e radhes mbetet ball-per-ball me Hektorin te cilin me shume
Mund e vret e me pas sikur kjo te mos mjaftonte kjo e lidh ate pas karroces se tij te luftes
dhe e terheq svarre deri ne kampin grek. Nga kjo qe ndodhi Zeusi Inatoset keq me Akilin. Ate nate i veshur ne nje kostum jo te zakonshem Priami Mbreti i Trojes shkon
dhe kerkon trupin e te birit me perulje qe me pas Akili duke ndjere keqardhje ia jep trupin
e Hektorit dhe Akili i Drejtohet Agamenonit qe te shpall disa dite paqe ne shenje respekti
per ti lene kohe Trojaneve qe te kryenin ceremonialet.Ne ndorkoh sipas fakteve te gjetura
me vone atyre diteve pritej qe te arrihej nje marveshje mes Trojaneve dhe Trakeve.
Pas perfundimit te ceremonialit disaditor Greket marshojn drejt Trojes ne nje Sulm te
fundit me Zeusin ne anen e Trojaneve dhe trimeri e zemerim luftetaret Trojan i
shkatojne humbje katastrofike Grekeve duke u vrare keshtu me shume se 2/3 e ushtrise.
Duke pare Kete rezultat Agamenoni urdheron terheqje te menjehershme se e dinte mire
se Perendia e Luftes se Olimpit she Zeusi ishin ne anen e Trojaneve dhe shume shpejte
ushtria e tij do ishte teresisht e mbaruar nese nuk terhiqeshin . Gjate terheqjes humbin
jeten edhe ushtar te tjere grek nga Harkataret Trojan . Odiseu duke pare kete futet menjehere ne dilema dhe nis te shetis neper kampin grek ku shumica e tendave ishin
zbrazur dhe Agamenoni ishte gati te merrte vendimin per terheqje .Ate dite Odiseu
me ndihmen e nje perendeshe te bukur qe e kishte mbeshtetur gjithmone sheh nje
ushtar grek qe i gezuar qe do terhiqej ne shtepine e tij po gdhendete nje kale prej druri
per te birin e tij .I inspiruar nga kjo Odiseu vrapon ne tenden e Agamenonit dhe i tregon
per idene qe i kishte shkrepur ne mendje , per nder te vellait te rene dhe premtimit qe i
kishte dhene Agamenoni thot se nje perpjekje e fundit vlen te behet dhe keshtu
Greket fillojne ndertimin e Kalit te Drunjet . Ne te cilin pasi futen luftetaret e zgjedhur
Grek paraqitet si dhurate e perendive per terheqjen e Grekeve. Te nesermen ne mengjes
vrojtuesit Trojan raportojn te Mbreti Priam i cili urdheron futjen e kalit brenda mureve.
Me ne fund nje Nate e qete kishte rene mbi Troje pa ankthin e se nesermes . Ne nderkoh
ne oret e vona te Nates Luftetaret Grek nder te cilet edhe Akili dhe Odiseu zbresin nga kali dhe japin sinjalin anijeve greke qe kishin mashtruar Trojanet dhe ishin portuar ne
ishujt prane . Pasi portat e medha hapen dhe Trojanet Kapen ne befasi ndodhin shume vrasje nder te cilat i poshteruar vdes edhe Akili nga harku I Paridit , vdes edhe Priami
ndersa Trojes i Vihet zjarri.

Personazhet:

Hektori : Udheheqesi i Trojavene ne Luften e Trojes , Vritet nga akili
Akili : Heroi i grekeve qe vrau Hektorin , i shenjteruar nga perendit,Vritet nga Paridi
Paridi : Princi i Trojes qe rrembeu Helenen , shkaktar i luftes
Odiseu : Mbret i Itakes , mendjendrituri qe shpiku “ KALIN E TROJES”
Agamenoni: Komandanti kryesor i Grekeve , Mbret i Mikenes
Menelau : Burri i Helenes , Mbret i Spartes
Helena : Vasha me e bukur mbi dhe asokohe ,( shkaku kryesor i luftes )
Priami : Mbreti i Trojaneve
Zeusi : Perendia e Rrufes , Kryesore e Grekeve
Hera : Gruaja e Zeusit , Perendesha dytesore pas Zeusit
Athena : Perendesh greke .
Aferdita : Perendesha e Bukurise ( qe u shpall nga Paridi )
Partokli : Kusheriri i Akilit , Vritet nga Hektori
Aresi : Perendia e Luftes

Keshtjella – Ismail Kadare

Keshtjella-Ismail Kadare

Vepra Keshtjella eshte botuar ne vitin 1970.Ne kete veper behet fjal per luften e zhvilluar
ne mes shqiptareve dhe turqve.Turqit qe tja marrin keshtjellen shqiptareve kishin ber shum
arsye(dredhi)madje e kishin propozuar qe te miqesoheshin mes veti mirpo nuk paten sukses.
Derisa ne fund vendosen qe keshtjella te merrej me luft.Ushtrit osmane u vendosen para
keshtjelles,ngriten qadra te shumta dhe e formuan kampin e dyt i cili perbehej nga dhjet
ushtare e me shum armatim.Ne kreye te kesaj ushtrie ishte Tersum Pasha,turqit me vete kishin
edhe deve te ngarkuara me monicion dhe shum gjera tjera qe ju nevoiteshin per luft.
Tasam Pasha dha urdhrin qe te fillonte lufta per shpartallimin e keshtjelles.
Ndersa punonjesi i trupave ishte Saragjiu se bashku me ndihmesen e tij,te cilen punonin
me kujdes.Ne mes te kesaj ushtrie ndodhej edhe Krehi Kemi qe shkruante histori te ndryshme
per kete luft.Keshtu kaloj nje koh derisa nje dit Tresum Pasha fitoj,mdledhja u mbajt dhe
aty u vendos qe sulmi kunder keshtjelles te fillonte me zemer menjeher pas mbledhjes filluan
te gjith ushtaret kishin dal nga qadrat dhe mendonin qe ka sulm dhe do ti sjell friken.
Te nesermen turqit kishin vendosur shkall ne muret e keshtjelles,ky saleme ju shkaktoj deme
te dy aneve.Turqit u munduan shum por pa sukses ne anen tjeter edhe shqiptaret filluan sulmet
e tyre gjat nates ne krye Skenderbeu dhe ushtria turke mbeti pa municion,armatim dhe pa ushqim
keshtu turqit u munduan ta gjejn menyren tjeter per ta siguruar ushqimin e ben nje furr.
Nje dit te gjith turqit qe ishin ne furr ku pas kesaj fatkeqsie qe ju ndodhi ushtris osmane,
Tersum Pasha u dha nje urdher per organizimin e sulmeve te reja dhe shum te fuqishme ku nga
te dy anet kishin filluar,breng per te plagosurit qe ishin,mirpo as ateher nuk derzoheshin
pasi qe fitorja e shum pritur nga ana e turqeve pa shihej se ishte e pa arritur.tersumi
ishte lodhur momentalisht nuk dinte qfar te bente,ne kamp u propozoj per gjetjen e ujit-sjelljes
qe ta ndaleshin qe keshtjellja te mbetej pa uj ku kjo menyr nuk ju sjell sukses sepse
shqiptaret e kishin ndryshuar uj-sjellsin.Ne kete ngjarje ndodhej edhe nje plak me emrin
Tavangji nese e marrim nje kali qe i jepim krip per te ngrene e mos ti jepim 4dit uj dhe
ushqim e leshojm afer keshtjelles ku e gjejm uj-sjellsin permes nuhatjes.
Me pas ,pas gjetjes se uj-sjellsit turqit nderprejn ujin kur e mori vesh Skenderbeu qe ne
mbremje ai filloj sulmet e ashpra kunder osmaneve qe zgjat deri ne mengjes.
Te gjitha sulmet kunder shqiptareve ishin te pa suksesshme,nje doktor i ushtris osmane
tha:se ka gjetur menyren qe ta marrin keshtjellen Seri Selimi(doktor)Ju propozoj qe te hidhni
mije dhe qene ne uj ne menyr qe uj te helmohet,mirpo shqiptaret kishin rezervu puse per etje
keshtu qe ushtria osmane e lodhur u detyrua te kthehej nga ana qe kishte ardhur te deshpruar
dhe pa fituar.Ndersa shqiptaret ishin te lumtur per mbrojtjen e keshtjelles,edhe pse te raskapitur
e te uritur mirpo sidoqoft i munden ushtrin osmane,pra perfundoj lufta ne mes shqiptareve dhe turqve.

Nita – Josip Rela

Nita – Josip Rela

Akti i Par

Ne aktin e par behet fjal per vendbanimin e Nites.Zefi i kishte pasur qef Niten,gjysen te zhveshur fillon te flet ngadal por nita nuk e degjon sepse i kishte humbur vedija.
Zefi shkoj te nje grua qe ti sjell uj.Pasi ta largon Roza i ve doren pas kokes dhe e
therret nita,nita pas pak nita zgjohet dhe kerkon ta dij se kush ja shpetoj jeten.
Pastaj i trgoj se ishte Zefi ai qe ja shpetoj jeten pasi degjon nita,ju faliminderit te
gjithve,mirpo Prenka,Zefi,Marku i therrasin qleqet e katundit sepse mendonin se Agim beu
do ti sjell ushtrin e tij te hakmerren,mirpo Prenka i thot se ky hall ju kapi nga shtepia ime.
Une mendoj se duhet te largohen,marku i thot me duket se ti Prenka ke be zgjidhje te mir
andej kur te vij Agim beu nuk e mur gjakun po te mos ishte nita ne mes jush dhe fshatareve
do tju thot se fajtoren jan larguar, mirpo te gjith behemi gati,por zefi e priti baban.
Nita me zemer te thyer duke e pershendetur zefin i thot se edhe shpirti im ka mbetur te ti
ndersa edhe zefi i thot nites eja te shkojm edhe une do te vije pas teje,kurse e nxjerr
medaljonin nga qafa dhe ja dhuron nites dhe i thot te nesermen se edhe zemra ime do
te vij pas teje.

Akti i Dyt

Pas tri viteve me von niten e kerkon per nuse aty ishin arratisur shum vet,mirpo Prenka
e lut niten fejohet sepse ajo nuk deshiron te fejohet,qka ishte qka ishte me e keqja
nita deshironte te shpallej mashkull mirpo Prenka e luti te mendoj mir dhe e pyeta sepse
nuk deshiron te martohej mirpo e pyeti,ajo i thot se zemra ime eshte e vdekur dhe nuk
lejon te hyje asnjerin brenda dhe keshtu nita i thot te mbretit pleqet e fshatit,priftin
dhe kristofolimen qe ta shpall mashkull keshtu ne diten e mbledhjes te gjith njerzve
Niku dhe Poli ja kendojn kengen se bashku:Diten,gjumin,buken pra vajz o vajz me e bukra
ma fal zemren.Une e ti jetem te ri.Keshtu fillojn te mblidhen njerzit ku arrin pleqet
para priftit pak me vones,keshtu e degjuan dike per ta thirrur,dhe qe arriti pa heshtu
prifti e pyeti qe te behesh mashkull nersa nita u pergjigjet.Prifti e pyeti se disa djem
te kan kerkuar te martohesh me ta,nita tha se zemra ime ka vdekur dhe nuk pranon asnjeri
nuk do te bej asnerin te palumtur.

Akti i Tret

Nita ka 3 muaj qe eshte shpallur dhe kryente te gjitha punet si mashkull dhe kur nuk
kishte te punonte mendonte per Zefin qe thoshte ku je zefi im,i dashur a thua a do te
shoh prap dhe ta nxjerri medalionin nga qafa e puth vetem ashtu te me degjoj Roza duke
menduar dhe e pyeti niten i thot se kan degjuar se do te martohesh Roza i thot se po te
edhe per canen e cila do te martohet keshtu duke biseduar Roza dhe Nita.
Ja ne det pat qen mbytur nje femij dhe vrapoi nita dhe e shpetoj, ate dit kishin gara
dhe nita filloj te merrte pjes ne gara keshtu u mblodhen te gjith,dhe gara filloj dhe
u degjuan disa zera po vinte nje arberesh dhe papritmas u duk disi zefi u pershendet
me to ja kur e sheh edhe Prenken,dhe vrapoi e perqafoji po ne fillim prenka nuk e
njohi pasi i tregoi se eshte zefi duke biseduar me keto dyja.

Akti i Katert

Kur nita u zgjua Prenka i tregoi se nena e nites kishte vdekur dhe e kishte lene niten
4vjeqe.Prenka i tregoj se nuk kishte dashur te martohej dhe ti beu njeri nites Prenka
i tregoi se e kishte arritur me ndjenj e dinitet.Keshtu filluan ta gjykojn niten se
ishte shpallur mashkull.Dhe ajo i trgoj per dashurin qe kishte per zefin ndersa zefi tha
se nita serish lejon se zemra e saj eshte e bukur e mir dhe e lir.Zefin se degjoi aspak
duke ditur se vajza ishte shpallur mashkull dhe prifti thot se nita e tradhtoi kishen e
e shenjet katolike dhe per kete arsye e bej edhe une fajtore e ka thene prifti i par e
paramendoj per shpalljen e vajzes per mashkull une nuk jam mesuar keshtu ma pret mendja
dhe duke e shpallur vajzen,e Prenk Vukes te dalin prane zogjeve.Une sjam mesuar keshtu
ma pret mendja duhet ta terheqim edhe ta shpallim vajzen e Prenk Vukes te Zakeve,U-vra
U-vra,U-vra bertiti,zefi vrapoj pas pak she e shikoj gjakun,me lot ne sy bertet nita
nita nitaaaa.

Lulet e Veres – Naim Frasheri

Lulet e Veres-Naim Frasheri

Lulet e veres

Besoj ne nje zot e tjeter ska,kjo vjersh me detyron te besojm sepse me besim ka qdo gje,
andaj besojm ne birin e zotit i cili u be njeri por qe njeriun ta bej te lir na nevoiteshin
keto te mira:Ta duam njeri-tjetrin,ta nderojm,te ruajm nder sepse duke e dashur
njeri-tjetrin ateher e duam edhe zotin.

Yjet E Bukura

Permes vjershes poeti bekon yjet te cilen e pim me shoqeri she na meson edhe neve te dijm
te falenderojme P.Sh:Uji qe buron nga larg zoti te derguar,hapi zemrat e gjithve,
Ha zbrit te lutem nga qielli,te dijm te themi qe je zot i vertet qe te permirsohemi me
ty te gezojm kete jet.

Abaz Aliu

Poeti ne kete vjersh e shpreh qendrimin e Aliut me fjalen e then se ishte i gjall i
perendis i cili me ne fund vdiq,sepse Shqiperia e deshi Zotin.

Te Vdekurit

Vdekja mundon te kaplon te hidheron,kalon kjo jet e ik si flet,njeriu mundohet kerkon
punen e vet e me ne fund vdes.
Por nje shpres keni te zoti i vertet sepse pasi qe te vdesim tek aj me u perpjek.
Pra lutet qe te varet i shohin vet ne jet,kjo ben me dije se njeru vdes ndersa
shpirti jeton.

Gjuha Jone

Me gjuh te luftojm kombin ta mbrojm dhe me dituri te prijm. Pra nena thot te mesojm te
dijm diturin sepse qdo koh lyp drit.Dhe kjo drit do te na sjell te gjithve miresine
qe ta largojm erresiren per ta fituar driten.

Perendia

Duke e njohur perendin e largojm mjerimin ne qdo ane.Nje zot eshte gjithkund i verber
e smund tw shoh i ditur.

Shpreh

Poeti thot:se nese kemi shpres tek zoti,shqiperia do te ndertohet te lulzon me drejtsi
shpres.

Tradhtaret

Poeti na meson se si te dim te fillojm te mesojm,te durojm te mos behemi tradhtar P.Sh:
duke mos e dashur te afermin,as fatin e urren Atdheun i cili me ne fund shton:”Nje dit
do te mbetemi te gjore si tradhtar por do te jet von.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s