Testi kombetar kl.9

Postuar: Dhjetor 8, 2009 te Uncategorized

Seksioni : Histori

1-Shkrimi ne Mesopotanine e lashte quhej :

A. kuneiform
B.hieroglif
C. linear a
D. linear b

2- Ne France 24 Gusht I vitit 1572 njihet si nata e :

A. Shen Augustit
B. Shen Valentinit
C. Shen Bartolomeut
D. Shen Merise

3- Partia Fashiste me ne krye Musolinin qeverisi e vetme Italine duke filluar nga viti :

A. 1922
B. 1924
C. 1925
D. 1932
4- Lufta e pare iliro-romake u zhvillua ne vitet :

A.219-217 p.l.k.
B.219-218 p.l.k
C.228-219 p.l.k
D.229-228 p.l.k

5-“Ai provoi se planetet rrotulloheshin rreth Diellit ne orbiten ekliptike dhe hodhi poshte skemen mbi palevizshmerine e Tokes”

Ky zbulim I takon:

A. N.Kopernikut
B. J.Kepler
C. G.Galilei
D. Xh.Bruno

6- Programi i ri ekonomik i Stalinit u perqendrua ne zhvillimin e:

A. industrise se lehte
B. tregtise dhe artizanatit
C. industrise se rende
D. zejtarise dhe artizanati

7- Programi ekonomik i K.Etlit ne Angli u perqendrua ne shtetezimin e :

A. fermave , transportit etj
B. industrise ushtarake dhe transportit
C. industrise, transportit etj
D. flotes detare dhe aviacionit

8- Traktati i nenshkruar mes Principates se Arberit dhe Republikes se Raguzes ne vitin 1209, ne permbajtjen e tij ishte marreveshje:

A. politike
B. ushtarake
C. ekonomike
D. ushtarako-politike

9- Ne kapercimin e gjendjes se rende ekonomike pas Luftes se II-te Boterore qeveria shqiptare vec te tjerash pranoi ndihma nga :

A. Programi UNRRA
B. Plani Marshall
C. Shteti Amerikan
D. Programi I O.K.B.

10 -“Karakteristike e organizimit te tyre politik ishte se ne krye te poliseve qendronte bazileusi(mbreti). Ata zgjidheshin nga Keshilli I Pleqeve. Organ tjeter drejtues ishte Kuvendi I Qytetareve.”
Tiparet e siperpermendura I perkasin organizimit shteteror ne:

A. shtetin e Spartes
B. Greqine homerike
C. shtetin e Athines
D. Lidhjen e Peloponezit

Seksioni : Gjeografi

1. Produkt i kondensimit qe formohet ne shtresat e ulta te ajrit eshte:
A. bryma
B. mjegulla
C. rete puplore
D. rete shtellungore

2. Ne nje dite te caktuar te vitit, pozicioni i tokes paraqitet ne menyre te tille qe poli i veriut eshte i drejtuar ne anen e diellit. Ne kete dite rrezet e diellit bien pingul mbi paralelin 23 grade e 30′ gjeresi gjeografike veriore. Dielli ne kete pike lind ne verilindje dhe perendon ne veriperendim. Behet fjale per daten:
A. 21 mars
B. 23 shtator
C. 22 qershor
D. 22 dhjetor

3. Shkaku kryesor i kondensimit dhe formimit te reshjeve te shiut eshte:
A. zhvendosja e masave ajrore nga toka ne drejtim te detit
B. ngrohja e ajrit me lageshtire ne lartesi te ndryshme te atmosferes
C.zbritja nen zero grade celsius e temperaturave
D. ftohja e ajrit me lageshtire ne lartesi te ndryshme te atmosferes

4. Gadishulli ku dallohen qarte dy sisteme malore: sistemi I maleve te vjetra dhe sistemi I maleve te reja, eshte ai:
A. Skandinav
B. Pirenej
C. Krimese
D. Ballkanik

5. Lumi i cili buron nga malet e Pindit ne Greqi eshte:
A. Osumi
B. Devolli
C. Vjosa
D. Shkumbini

6. Zonat kryesore mineralmbajtese te hekur-nikelit ne Republiken e Shqiperise ndodhen ne pjesen:
A. veriore
B. jugore
C. juglindore
D. jugperendimore

7. Regjistrime te plota ne lidhje me numrin e popullsise ne Republiken e Shqiperise u bene ne vitin:
A. 1922
B. 1923
C. 1924
D. 1925

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s