Postuar: Dhjetor 8, 2009 te Uncategorized

Millosh Gjergj Nikolla i njohur si Migjeni lindi më 13 tetor 1911 në Shkodër në një familje të varfër qytetare;
vdiq më 26 gusht 1938 në moshën 27-vjeçare në një sanatorium pranë Torinos në Torre Pellice. Ishte poet dhe prozator.
Shtepia ku lindi poeti nuk ekziston me prej shume vitesh. Ajo ishte e ndertuar ne oborrin e shtepise se Trimçeveve dhe
pikerisht
kjo shtepi u be edhe Muzeu i Migjeni nga viti 1961 deri ne vitin 1993.
Shkollën fillore e kreu në qytetin e lindjes, më 1928-1932 ndoqi mësimet e mesme teologjike në Manastir.
Në vitet 1933-1937 punoi si mësues filloreje në Vrakë, Shkodër dhe në Pukë. Kjo është edhe koha kur zhvilloi
veprimtarinë letrare.
Shkrimet e para i botoi më 1934, bashkëpunoi në revistat “Iliria”, “Bota e re” etj. Më 1936 veprat e veta poetike
i përmblodhi në librin
“Vargje të lira”, të cilin censura nuk e la të qarkullojë. Nga fundi i vitit 1937 shkoi në Itali për tu shëruar nga sëmundja e mushkërive.
La në dorëshkrim një pjesë të rëndësishme të prozës së tij.

Millosh Gjergj Nikolla was born on octember 13,1911.Was an Albanian poet born in Shkodër, Albania. He is better
known under his pen name Migjeni.His father, Gjergj Nikolla (1872-1924), came from an Orthodox family and owned a
bar there.
His last name originated from his grandfather Nikolla DibraniOn 23 April 1933, he was appointed teacher of Albanian
at a school in
village of Vraka, seven kilometres from Shkodra.His best poetry is :Vargjet e Lira (“Free Verse”) ,Parathanja e
parathanjeve
(“Preface of prefaces”) and Blasfemi (“Blasphemy”)
Mjeda was die August 26, 1938.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s